2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Rzeżucha

Zbliża się Wielkanoc więc dzisziejszy temat to uprawa rzeżuchy. Nie wiem czy uprawa to dobre słowo no ale ...

Gdzie kupić: nasiona na kiełki powinny być we wszystkich supermarketach z działami ogrodniczymi np. Carefour, Leclerc, Liroy Merlin itp. a pewnie w mniejszych sklepach przed świętami też można znaleźć. Kosztują niewiele bo ok. 1.5 złotego chyba.

Jak uprawiać rzeżuchę: Mam doświadczenie z nasionami firm 'garten perle' i 'RNOS' z Ożarowa Mazowieckiego. Nasiona pewnie wiele się nie różnią ale sposób uprawy podany na opakowaniu i owszem. 'Garten perle' nic nie wspomina o wysiewie na ligninę, a to chyba najbardziej popularny domowy sposób - i ich nasiona na kiełki rosną wg instrukcji ok. 2 tyg. Natomiast na opakowaniu firmy 'RNOS' podany jest przepis jak uprawiać rzeżuchę na ligninie lub gazie. Wg. ich przepisu kiełki są gotowe do spożycia po 5-6 dniach.

Rzeżucha uprawa:
Wysiew: Nasiona wysiewamy na zwilżoną ligninę lub gazę - gęsto ale tak żeby nie zachodziły na siebie i odstawiamy w ciepłe i widne miejsce.
Pielęgnacja: Musimy dbać aby lignina lub gaza była cały czas wilgotna (rzeczywiście na suchym szybko marnieje) tu przydaje się zraszacz. 'RNOS' poleca aby wysiane nasiona przykryć folią aby woda nie odparowywała. Moje doświadczenie jest takie, że kiełki pod przykryciem rosły zdecydowanie szybciej ale niestety rzeżucha w częsci spleśniała więc jeśli przykrywać to czymś przewiewnym i tylko w początkowej fazie albo np. gdy nie możemy zadbać o właściwą wilgotność. Można spróbować przykrywać np. tylko w nocy. Bez przykrycia rośnie wolniej ale za to nie ma z nią większych problemów jeśli zapewni jej się odpowiednie podlewanie.

I jeszcze uwaga: kiełki rzeżuchy zawierają dużo witaminy C i działają pobudzająco na apetyt i trawienie a poza tym jest smaczna więc może dobrym pomysłem jest uprawa rzeżuchy przez cały rok :)

czwartek, 22 marca 2007, korek1000

Polecane wpisy