2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Proste przepisy na szparagi

Obiecałem przepisy na szparagi więc niniejszym spełniam obietnicę. Ponieważ to wiosenne warzywo jest dobre samo w sobie więc można je zrobić bardzo prosto, niekombinując za bardzo - takie też proste przepisy znajdą się w dzisiejszym wpisie. W następnych będzie trochę trudniej i bardziej wyrafinowanie.

Szparagi z masłem.

Zacznijmy od najprostszego przepisu na gotowane szparagi z masłem. Szparagi gotujemy1,a następnie, na gorące jeszcze kładziemy kawałek masła i, jeśli ktoś lubi, lekko je posypujemy pieprzem. Można też je polać roztopionym masłem lub podsmażyć na rozgrzanym maśle na patelni. Podsmażanie szparagów na maśle wydobywa z nich jeszcze dodatkową słodycz. Jeśli zdecydujemy się na polewanie roztopionym masłem to nic nie stoi na przeszkodzie (jeśli oczywiście lubimy) żeby zrobić zasmażkę (tzn. do masła na patelni dodać tartą bułkę).

Szparagi pod beszamelem

Trochę bardziej skomplikowany sposób to szparagi pod beszamelem. W skrócie : szparagi gotujemy1 trochę krócej niż zwykle (ok. 10min), polewamy beszamelem2, układamy na blasze skropionej oliwą i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 10 minut. I tu istnieją różne wariacje tej potrawy, możemy (co gorąco polecam) przed włożeniem do piekarnika posypać beszamel drobno tartym, najlepiej ostrym, serem (parmezan będzie tu wyśmienity) lub na szparagi położyć szynkę i dopiero wtedy polać beszamelem.

Zapiekane szparagi, szybki prosty przepis.

Tym razem filmowy przepis dla tych co mówią po angielsku :).Dla tych co nie mówią:

Przygotowane szparagi układamy na blasze, skrapiamy oliwą, solimy i pieprzymy (ja bym jeszcze skropił odrobinę cytryną), dokładnie mieszamy i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 20 minut. Po wyjęciu ponownie skrapiamy oliwą i wykładamy na talerz. Proste?

PS. Prosty i popularny sposób na szparagi to również podanie ugotowanych z sosem holenderskim (ja wolę z masłem ale pomysł podsuwam, bo może ktoś ...)

1Jak gotować szparagi znajdziesz tu : http://zajadamy.blox.pl/2007/05/Szparagi.html

2Beszamel robimy następująco: Półtorej łyżki masła topimy na patelni, dodajemy półtorej łyżki mąki, zasmażamy kilka minut i dodajemy szklankę (najlepiej gorącego) mleka dokładnie mieszając żeby nie porobiły się grudki, przyprawiamy solą, pieprzem i ew. gałką muszkatałową. Gotujemy aż zgęstnieje.

środa, 23 maja 2007, korek1000
Tagi: szparagi

Polecane wpisy

Komentarze
2012/08/19 17:33:05
CIEKAWY PRZEPIS (wklejam przyjacielską notkę), A OPTYMISTYCZNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH NASZEGO MÓZGU. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA W XXI WIEKU: INFO (BIOLOGICZNA POMOC) *****

CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
80% Energii (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach ludzkość (7 mld), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego produktu żywieniowego.

CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:
Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez ponad 1 rok. Energię biologiczną w ilości ok. 80% stanowią tzw. NISKIE WĘGLOWODANY, TJ. DO 26% WZROSTU. Na turystyczne wycieczki, trasy, dalekie wyjazdy czyli: logiczna, zdrowotna konieczność. Również akcje pomocy humanitarnej.

OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
Każdy chleb wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone mini chlebki, mielimy (mikser) uzyskując tzw. okruszki czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem energii dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku / 24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego).

PRZEPIS, zamieszczony jest na stronie internetowej; *****
Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL
ADRES: www.instytutirl.com.pl/index6.php

5.TEMAT.
ENGLISH VERSION: www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.