2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Kawa w tygielku

Parzenie kawy w tygielku, to sposób na kawę, znaną jako kawa po turecku lub kawa po arabsku. Nazwy nazwami ale, z tego co mi wiadomo, ten sposób parzenia popularny jest na całym południowym wschodzie od kaukazu po kraje arabskie. Ja swoje "nauki" pobierałem od Gruzinów i, z tego co się zorientowałem, ich sposób nie różni się specjalnie od sposobu parzenia kawy przez Turków czy Arabów. Ale do rzeczy ...

Do zaparzenia kawy w tygielku potrzebujemy: rzecz oczywista tygielek - najlepiej mosiężny, cynkowany w środku - drobno zmieloną kawę i cukier.

Przepis na kawę w tygielku:

kawę z cukrem wsypujemy do tygielka. Ja wsypuje trzy kopiaste łyżeczki kawy i dwie cukru ale proporcje można oczywiście zmienić, przy czym nie ma sensu robić w tygielku zbyt słabej kawy - kawa z tygielka musi być mocna. Tygielek zalewamy zimną wodą (tak żeby zostało trochę miejsca u góry) i całość satawiamy na niewielkim gazie. Gdy roztwór zaczyna się pienić i podchodzić do góry schładzamy go tak żeby piana opadła i ponowanie podgrzewamy. Schładzać możemy go na dwa sposoby albo zdjąć z gazu na moment albo dolać kilka kropli zimnej wody. Schładzanie i ponowne podgrzewanie powtarzamy kilka razy. I rzecz bardzo ważna - kawy w tygielku nie można zagotować - moi znajomi Gruzini, gdy przez nieuwagę zagotowali taką kawę, wylewali ją i robili następną. Należy wyczuć moment kiedy woda będzie bardzo bliska wrzenia ale nie będzie się jeszcze gotować.

Tak przygotowana kawa będzie bardzo mocna i badzo aromatyczna. Należy podawać ją z zimną wodą, a to dlatego, żeby zniwelować jej moc a także z tego powodu, że kawa mocno odwadnia organizm.

I jeszcze kilka uwag:

Najlepsza do tygielka jest kawa jak najdrobniej zmielona. Moi znajomi Gruzini używali swojej kawy, a z tańszych polskich polecali 'Sahare' właśnie ze względu na drobne zmielenie.

W internecie można dostać tygielki ze stali szlachetnej jednak te mosiężne wydają mi się dużo ładniejsze i na pewno bardziej stylowe.

Znakomicie do tak przygotowanej kawy pasuje świeżo zmielony (rozbity w moździerzu) kardamon.

Gdzie kupić tygielek do kawy.

Ja swój kupiłem za 10 zł na targu staroci, widziałem też je w sklepach z kawą (po około 25 zł). Wiadomość dla Warszawiaków albo odwiedzających : jakiś czas temu widziałem duży wybór tygielków w dwu sklepikach w przejściu podziemnym koło rotundy (też za około 25 zł, jeśli dobrze pamiętam).

Kawa po Arabsku.

Nie wiem ile w tym prawdy ale z tego co się zorientowałem dzięki www, kawę po arabsku robi się identycznie jak w przepisie powyżej, z tym że najpierw wsypuje się cukier, lekko się go karmelizuje a następnie zalewa wodą i kawą. Reszta tak samo.

Tygielek do kawy nazywany jest także : cezve (turcja), briki (grecja), rakwa (syria), dalla (arabia saudyjska), kanaka (egipt), finjan (izrael)

poniedziałek, 10 września 2007, korek1000

Polecane wpisy

Komentarze
2007/09/11 08:10:09
Widzę, że zrobiła się tu prawdziwa kawomania i szkoła dla kawoszy. Pozdrawiam :-)
-
2007/09/11 20:11:00
A tak! tak sobie przy kawce gadam (pisze) :). Również pozdrawiam.
-
2007/11/04 14:42:59
tygielek/dzezwe przywiozla mi z bosni moja kumpela i od tej pory nie wyobrazam sobie pic kawy przyzadzanej w inny sposob (chyba ze w dobrym ekspresie). zwykle (poza kawa, cukrem i woda) dodaje troche kardamonu, cynamonu i odrobine galki muszkatalowej. bomba. czasem dodaje tez gozdziki ale naprawde w ilosciach sladowych.
-
2017/11/27 15:54:10
A ja lubię kawę. Ale taką ziarnistą, świeżą, a nie jakąś chemię w proszku. I uważam, że filiżanka wysokogatunkowej kawy świeżo zmielonej, wypita wolno, bez pośpiechu, jest jak najbardziej przyjemnością. Picie kawy może być takim samym rytuałem jak picie herbaty w Japonii. Problemem jest słaba jakosc kawy w sklepach stacjonarnych. Dla mnie picie kawy - podobnie jak codzienne wspólne posiłki z rodziną - to święto. Rezygnuję z TV i internetu właśnie na rzecz kawy wypitej z mężem po obiedzie.
Dlatego też kawę zamawiam prosto od importera kaw ziarnistych Kawa Fogo.