2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Gotujemy Rosół

Dziś klasycznie i w miarę prosto. Gotujemy rosół, czyli bulion, czyli wywar z mięsa i warzyw.

Jak zrobić dobry rosół

No ok. 3.5 litra rosołu potrzebujemy niewiele bo 80 dkg mięsa rosołowego z kością (drobiowego, wieprzowego, wołowego - zależy jaki lubimy lub do czego będziemy go później używać), pęczek włoszczyzny, 2 ząbki czosnku, 2 liście laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz, ew. Vegeta

Przepis na rosół 

Zaczynamy oczywiście od umycia mięsa. Ja z reguły robię wywar z mięsa drobiowego i wołowego, chyba, że zależy mi na lekkości albo ciężkości wywaru. Do lekkiego używam wyłącznie kurczaka do ciężkiego wołowiny. Na wywar wyśmienicie nadają się rosołowe części kurczaka sprzedawane tackach za grosze w supermarketach (byle świeże były), jeśli jednak, chcemy zjeść sobie mięso z rosołu, to lepiej kupić inne części z kurczęcia. Mięso jeśli jest w dużych kawałkach możemy podzielić - będzie wygodniej gotować. 

Po takim przygotowaniu, jak wyżej, mięso wrzucamy do ZIMNEJ i NIEOSOLONEJ wody i zapalamy pod nią niewielki gaz, wrzucamy kilka ziarenek ziela angielskiego i listek laurowy.  

Gdy mięso stoi na gazie, zabieramy się za warzywa. Myjemy, obieramy i szatkujemy. Kawałki mogą być duże lub małe - jak kto woli, bo i tak się będą długo gotować. Ja dorzucam, do wyżej podanej ilości, mniej więcej : 1 selera, 1 pora (rozcinam tylko wzdłuż, bo go potem wyjmuję), 2 duże pietruszki i 2 duże marchwie + dwa, trzy ząbki czosnku - bo lubię.

Jeśli zależy nam na klarownym rosole, to przed wrzuceniem warzyw zbierzmy tłuszcz z mięsa pływający po wodzie i dopiero wtedy wrzućmy warzywa.

Teraz wszystko przykrywamy i zmniejszamy gaz do minimum i gotujemy co najmniej 2 godziny. Pamiętajmy, że dobry rosół powinien się gotować długo. Co jakiś czas smakujmy i dopiero, gdy będzie aromatyczny (w jakiś 3/4 gotowania) możemy go posolić i popieprzyć i ew. dodać trochę vegety. Więcej o soleniu zupy, kiedy i dlaczego wtedy, jest tu : Kiedy solić zupę.

Jeśli gotujecie rosół pierwszy raz, nie zrażajcie się, nawet jak na początku gotowania jest nie smaczny, to pózniej powinien nabrać aromatu - powtarzam jeszcze raz: dobry rosół musi się długo gotować.

I co dalej?

Rosół podajemy oczywiście z makaronem lub bez niczego albo możemy go użyć jako bazę do innej zupy ale o tym później.

Smacznej zupy życzę.

Przepis na rosół pochodzi z http://zajadamy.blox.pl

wtorek, 27 listopada 2007, korek1000

Polecane wpisy

Komentarze
2010/06/02 19:10:45
mięsa wieprzowego?! pierwsze słyszę
-
2010/10/14 15:19:44
A cebulki nie? Ale robię według Twojego przepisu i wygląda na razie dobrze:)
-
2010/11/26 17:19:43
Może i kurczak w supermarkecie kosztuje grosze, ale taki kurczak hodowany jest w ekstremalnie niehumanitarnych warunkach, a poza tym zawiera antybiotyki i hormony, dlatego jego szkodliwości dla organizmu nie da się przecenić. Polecam mięso ekologiczne lub dietę wegetariańską