2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Pierogi Ciasto

Podobnie jak bez barszczu kolacja wigilina nie może obyć się bez wigilijnych pierogów. W tym wpisie zajmiemy się ciastem, farsze będą później.

Sposobów na ciasto na pierogi jest kilka - można mieszać mąkę z wodą lub mlekiem, dodać jajko lub nie dodawać, można dodać trochę tłuszczu lub nie. Spotkałem się też z wersją : kefir zamiast mleka. Dzięki jajku ciasto jest twardsze, dzięki mleku bardziej puszyste itd, itp. Ale ponieważ rozprawiamy o Wigilii proponuję wersję minimalistyczną, czyli mąka, woda, szczypta soli. Żadnych części i produktów zwierzęcych. I tu uwaga: Polecam takie ciasto pierogowe też w innych terminach, nie tylko na Święta - jest dobre, dobrze się klei i nie rozpada. No ale do roboty.

Przepis na ciasto pierogowe 

Składniki (na ok.50 sporych, większych niż zazwyczaj pierogów - foremka okrągła o średnicy ok. 11cm) : 1kg mąki, ok. 3szklanek wody, szczypta soli.

Mąke przez sitko wsypujemy do sporej miski, dodajemy szczyptę soli i gorącą wodę. Uwaga, ważne żeby woda (podobnie mleko, jeśli robimy wersję z mlekiem) była gorąca - ciasto wychodzi znacznie lepsze bo coś tam się w mące ścina. I druga uwaga: ponieważ woda jest gorąca należy uważać aby się nie poparzyć. Nie rozrobiona mąka z gorącą wodą ma złośliwą przypadłość przylepiania się do rąk a to nie jest przyjemne, oj nie. Dlatego we wstępnej fazie rozrabiamy ciasto narzędziem np. nożem albo drewnianą łyżką. Wodę, oczywiście wlewamy porcjami i patrzymy ile jej mąka przyjmie, jeśli przesadziliśmy z wodą dodajemy trochę mąki, jeśli ciasto jest zbyt suche dodajemy wodę. Gdy już można wyrabiać ciasto rękami ugniatamy je ok. 10 minut, tak aby było elastyczne i nie lepiło się do rąk. Wyrobione ciasto formujemy w kulę, odkładamy na bok i przykrywamy czystą szmatką aby nie wyschło (można też lekko oprószyć je mąką).

Po wyrobieniu i odłożeniu ciasta możemy się zająć wyrobem farszu. Kolejna uwaga: ciasto nie powinno leżeć dłużej niż godzinę bo przysycha, a niektóre farsze wymagają więcej czasu np. kapusta powinna się długo dusić więc lepiej farsz przygotować za wczasu.

Jak napisałem wcześniej, farszem do pierogów zajmiemy się w następnych odcinkach, teraz jeszcze kilka słów o lepieniu pierogów.

Jak lepić pierogi

Od kuli ciasta odrywamy kawałek wielkości średniej pięści i na uprzednio posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy na placek grubości ok. 2mm. Zbyt cieńkie ciasto będzie się rwało, zbyt grube będzie nie dobre 2mm wydają się idealne. Teraz foremką (może być szklanka albo coś większego) wycinamy kółko, na środek łyżką lub widelcem nakładamy farsz, składamy kółko na pół i zalepiamy. Dobre ciasto powinno się skleić palcami, jeśli nie chce się dobrze lepić możemy je lekko skropić wodą i/lub zawinąć złączenie do środka. Można też łączenie poprzyciskać widelcem.

Gotowanie pierogów

Najłatwiejsza chyba czynność: surowe pierogi wrzucamy do osolonej, gotującej się wody (jeśli są delikatne to wkładajmy je na łyżce aby się nie rozpadły). Po wypłynięciu gotujemy jeszcze ok. 2,3 minut, po czy wyjmujemy łyżką durszlakową i układamy w jednej warstwie żeby się nie posklejały.

Tekst z http://zajadamy.blox.pl

W następnych odcinkach wigilijne farsze do pierogów. Baj.

A tu inne przepisy na Święta i Wigilię

czwartek, 13 grudnia 2007, korek1000

Polecane wpisy

Komentarze
2007/12/13 20:36:43
Można zrobić paluszkami "falbankę". Robi się to tak, że zagina się rożek sklejonego brzegu, potem rożek rożka, rożek rożka... aż do końca. Na krawędzi powstaje śliczna falbanka o szerokości około 5 mm. Moja babcia uważała, że na tym polega sztuka ręcznie lepionych pierogów. Nie tam widelcem! Minimalizm i bez finezji
-
2007/12/19 13:04:20
Oczywiście, że klejenie pierogów też może być sztuką :). Starałem się podać, przede wszystkim, sposób na efektywne klejenie ale za radę na efektOwne dziękuję bardzo.
-
2011/11/26 20:18:29
dzięki za ten wpis :) pierogi wyszły super :)
-
2012/07/31 14:46:58
zrobiłam dzisiaj pierogi z tego przepisu i na to samo ciasto wyszły pyszne .