2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Tapenada

Ten, kto ostatnio wpadał na mojego bloga, na pewno zauważył, że stałem się maniakiem Domowego Pieczywa na Zakwasie. Taki, własnoręcznie upieczony, chleb świetnie smakuje sam albo tylko z masłem ale od czasu do czasu warto go sobie jakoś urozmaicić, więc dzisiejszy przepis odpowiada na pytanie 'co do chleba?'. Powędrujemy sobie kulinarnie na południe, nad morze Śródziemne i zrobimy "Tapenade", czyli pastę z kaparów, czarnych oliwek i anchois.

Tapenada (inne nazwy - ang: Tapenade, bardziej swojsko: Kaparówka ) to pasta pochodząca z Prowansji, ale jadana też w innych regionach śródziemnomorskich, z kaparów, czarnych oliwek i anchois (serdeli). Nazwa Tapenada pochodzi od prowansalskiej nazwy kaparów - tapeno, a więc jak najbardziej usprawiedliwiona jest, choć może kojarzyć się z nalewką, jej polska nazwa kaparówka.

Ja robię Tapenade w następujący sposób (przepis i proporcje są przykładowe - warto poeksperymentować).

Składniki bazowe

  • słoiczek anchois (80g)
  • słoiczek czarnych oliwek bez pestek (150g), ten taki wąski, podłużny
  • kapary - 1-2 na filecik anchois
  • dobra oliwa z oliwek (2-3 łyżki)

Powyższe składniki to baza do naszej tapenady. Czarne oliwki można zastąpić zielonymi a tapenade doprawić można: czosnkiem (3-5 ząbków), który bardzo ładnie komponuje się z anchois, sokiem z cytryny (kilka-kilkanaście kropel), skórką z cytryny, brandy, odrobiną świeżo zmielonego pieprzu.

Jeśli sardele są bardzo słone płuczemy je w wodzie, po czym w/w składniki i nasze dodatki wrzucamy do moździerza (lub miksera jeśli ktoś leniwy) i ucieramy na jednolitą masę. Próbujemy i ew. doprawiamy dodatkami. Podobno, zawodowa, prawdziwa tapenada powinna być jeszcze przetarta przez sito tak żeby nie było w niej żadnych grudek - ja tego nie robię bo ... mi się nie chcę ale jeśli ktoś chce być perfekcyjny to proszę bardzo.

Słono, czosnkowy smak tapenady świetnie komponuje się z lekko kwaskowym smakiem razowego chleba na zakwasie. Ta para to ... spróbujcie sami.

poniedziałek, 06 października 2008, korek1000

Polecane wpisy