2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Młode Wino

Jeśli spojrzymy w kalendarz, to zobaczymy, że jutro nadchodzi trzeci czwartek listopada a to oznacza, że będziemy obchodzić Święto Wina. Z tej okazji poszperałem sobie po necie i w poszukiwaniu informacji na temat młodych win z innych regionów. Oto co udało mi się znaleźć. Nie ma tego, co prawda zbyt wiele, ale może kogoś zainteresuje.

Beaujolais nouveau - to oczywiście nie jedyne młode wino pijane na świecie, jest ono jednak, najbardziej znane ze względu na genialną strategię marketingową. W 2005 roku w samej tylko Francji było 55 certyfikatów AOC Appellation d'origine contrôlée (francuski certyfikat jakości wina) pozwalający na sprzedaż młodego wina w roku wyprodukowania, np. Bordeaux AOC,  Bourgogne AOC, Languedoc AOC i oczywiście Beaujolais AOC. Jednak, mniej niż połowa z tych certyfikatów pozwala na oznaczenie wina etykietką primeur lub nouveau.

Swoje młode wina mają oczywiście także Włosi. Młode wino włoskie oznaczone jest symbolem "Novello" (odpowiednik francuskiego nouveau, nie jest to gatunek wina). We włoszech premiera młodych win rozpoczyna się nieco wcześniej niż we Francji, bo już 6 listopada.

Hiszpańskie, młode, nieleżakowane wina nazwane są 'vino joven'. Nie udało mi się znaleźć niestaty żadnych bliższych informacji na temat święta wina w Hiszpanii, ani na temat gatunków młodych hiszpańskich win. Jeśli ktoś coś wie, to proszę o komentarz.

Jako ciekawostkę można dodać, że nasi sąsiedzi Czesi (a dokładnie Morawiacy) też mają swoje młode wino i święto wina. Wino to nazywa się Svatomartinské - nazwa pochodzi od dnia świętego Marcina (11 listopada) i w tym też dniu rozpoczyna się jego picie. 

Ciekawe, czy w Polsce doczekamy się Święta Młodego Polskiego Wina z prawdziwego zdarzenia? Teraz, gdy już można (nie wiem jak to wygląda w praktyce) rejestrować i wykonywać działalność winiarską może coś się ruszy. Nie będzie to prawdopodobnie święto na miarę Beaujolais nouveau no ale fajnie by było mieć nawet mniejsze ale własne. 

środa, 19 listopada 2008, korek1000
Tagi: wino

Polecane wpisy