2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Zupa Na Wigilię

W zeszłym roku moje świąteczne przepisy ograniczyły się raczej do potraw postnych, odpowiednich na Wigilię. W tym roku postanowiłem się skupić raczej na pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia i zacząłem od tłustych, tradycyjnych zup, czyli flaków i żurku ale przecież na Wigilię też można zrobić postną zupę. Z pomocą przyszedł mi czytany i lubiany przeze mnie "Przekrój". W najnowszym numerze znajdziemy przepis na Zupę Migdałową ...

Przepis na wigilijną zupę migdałową pochodzi ze słynnej książki "365 obiadów za pięc złotych, przez Lucynę Ć, autorkę jedynych praktycznych przepisów z dodatkiem 120 obiadów postnych bez ryb", (uff, ale długi tytuł) wydanej w 1873 roku.

Zupy tejże nie robiłem (być może zrobię, kto wie?) ale przepis jest tak barwny, że przytoczę go w całości:

Funt migdałów słodkich, pięć gorzkich oparzyć, obrać z łupin, usiekać bardzo drobno a następnie uwiercić w donicy skrapiając wodą i mlekiem. Wlać w tę masę dwie kwarty gotowanej wody, wymieszać, i przecinąć przez serwetę lub gęste sito; miazgę jeszcze raz przytłuc, nalać trochę tego samego odwaru lub innej wody, jeżeli zupa ma być postna, i jeszcze raz wycisnąć przez serwetę. Zamiast pół garnca wziąść kwartę wody, a potem wlać kwartę śmietanki - zupa będzie jeszcze lepsza. Włożyć pół funta a nawet trzy ćwierci cukru miałkiego i wymieszać. Osobno zaś ugotować na sypko ryż, na mleku lub na wodzie, jeżeli zupa ma być do suchego postu, z cukrem, cynamonem i rodzynkami tureckimi bez pestek; włożyć w wazę i rozebrać zupę. Ta zupa może być podawana na ciepło lub na zimno.

Prawda, że przepis fajny ... jest ktoś chętny do zrobienia takiej zupy? Jeśli tak, to może się przyda kalkulator kuchenny http://kalkulator.przepis-na.pl/ (jeśli miary staropolskie są podobne do anglosaskich, to może być mniej więcej ok). No i co to znaczy : "rozebrać zupę" ?

Migdałowa zupa na Wigilię to nie jedyne co znajdziemy przekrojowym artykule. Poczytać tam możemy także o tradycjach wigilijnych, o grzybach i rybach. Jest też przepis "Karp Na Szaro" i bułeczki z makiem.

Polecam poczytać.

piątek, 19 grudnia 2008, korek1000

Polecane wpisy