2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Klarowanie Masła

Zanim obiecane przepisy na Kurki, kilka słów gwoli przygotowania się do przyrządzenia tych małych a jakże smacznych grzybków. Ponieważ kurka to grzyb o bardzo fajnym smaku, warto poświęcić trochę pracy i przyrządzić go naprawdę dobrze. Pierwszy przepis na kurki jaki chciałbym podać, to będą kurki duszone na maśle. Warto więc wcześniej sklarować sobie masło. A jak klarować masło, o tym czytaj poniżej...

Klarowanie masła

Masło przed sklarowaniem
Masło przed sklarowaniem
Masło sklarowane
Masło po sklarowaniu
Klarowanie masła polega na oczyszczeniu go z resztek białka zwierzęcego i innych zanieczyszczeń. Naszym celem jest uzyskanie jak najczystszego tłuszczu.  Pamiętajmy, że ilość masła po procesie klarowania silnie się zredukuje. Naszym kurkom wystarczą dwie, trzy łyżki. Na taką ilość wystarczy około pół kostki masła ale jeśli już przystąpiliśmy do tej, co by nie mówić, żmudnej czynności, warto się zastanowić, czy aby nie lepiej sklarować troszkę większą ilość, tym bardziej, że sklarowane masło można przechowywać dość długo.

W celu sklarowania, wrzucamy masło do rondelka (lepszy jest rondelek z rączką niż garnek, bo będziemy masło przelewać) i podgrzewamy aż do całkowitego rozpuszczenia. Gdy masło już się rozpuści, zmniejszamy ogień do minimum i cały czas grzejąc zbieramy z powierzchni zawiesistą szumowinę. Jeśli mamy większą ilość masła można do tego celu wykorzystać łyżkę cedzakową. Mniejsze ilości musimy cierpliwie 'obsługiwać' łyżką lub łyżeczką. Po jakimś czasie zbierania zawiesiny powinniśmy już zobaczyć złoty płyn. Jeszcze trochę żmudnego zbierania i w naszym płynie zostanie już tylko trochę kłaczków na powierzchni. Teraz zestawiamy rondelek z ognia odczekujemy chwilę i całość, bardzo delikatnie i powoli, przelewamy do drugiego naczynia. W trakcie przelewania uważamy aby szumowiny (te z powierzchni i te które opadły na dno) zostały w rondelku. Na tym etapie możemy się posiłkować sitkiem o drobnych oczkach. Na przykład takim od herbaty. Jeśli wszystko wykonaliśmy jak należy, powinniśmy otrzymać bardzo klarowny złoty płyn. To jest właśnie sklarowane masło.

Zalety sklarowanego masła, czyli po co klaruje się masło

Sklarowane masło ma szereg zalet, które usprawiedliwiają żmudną czynność oczyszczania.
Po pierwsze, takie masło możemy podgrzewać do dużo wyższej temperatury niż masło zwykłe, bez obawy przypalenia. Powodem palenia się masła w dość niskiej temperaturze są cząstki białka, których właśnie się pozbyliśmy.
Po drugie, masło, a może jednak po pierwsze, sklarowane masło jest delikatniejsze i lepiej podkreśla smak potraw.
Po trzecie, sklarowane masło możemy przechowywać bardzo długo. Podobno w lodówce nawet do dwóch lat ale może też stać w cieplejszych warunkach kilka tygodni.
Po czwarte, takie masło jest podobno zdrowsze od zwykłego. Według medycyny hinduskiej jest ono nawet pomocne przy chorobach serca. (nie potwierdza tego nasza medycyna, gdyż masło to głównie nasycone tłuszcze zwierzęce).
Po piąte, takie masło tworzy ładną glazurę na potrawach.

Masło Ghee (Ghi)

Ci którzy nie lubią żmudnych kuchennych czynności, mogą poszukać w sklepach indyjskiego masła Ghee (bądź Ghi). Jest to nic innego jak wcześniej sklarowane masło.  Ze względu na długą przydatność do spożycia Ghee jest w Indiach i innych krajach niezwykle popularne. W Indiach używane było podobno nawet do celów rytualnych, nie mówią o zastosowaniach medycznych.
Jak poczytać możemy sobie w wikipedii:

  • Absorpcja międzykomórkowa: ghi jest integralną częścią wielu indyjskich recept ziołoleczniczych. Najpierw smaży się dane zioło w ghi, następnie dzięki swojej lipidowej strukturze ghi ułatwia rozprowadzenie tego zioła i wszystkich jego właściwości leczniczych w organizmie. Ułatwia lipidowy transport międzykomórkowy.
  • Trawienie: Teksty Ayurvedy mówią, że ghi pomaga zrównoważyć nadmiar kwasów żołądkowych i pomaga przez to odbudować śluz na ścianach żołądka.
  • Lekkie oparzenia: Podobnie jak aloes, ghi pomaga w gojeniu się blizn po oparzeniach i innych, jeśli zostanie nałożone szybko na uszkodzony obszar skóry.
  • Umysł: Mówi się, że ghi poprawia wszystkie trzy aspekty mentalnego funkcjonowania -- uczenie się, zapamiętywanie i przypominanie.
  • Równowaga w Medycynie Indyjskiej: ghi przywraca równowagę elementów Vata i Pitta. (kontroluje ruch w ciele i umyśle, a także kontroluje procesy ogrzewania ciała i metabolizm).
  • Wierzy się, że jedzenie ghi przywraca potencję i aktywność seksualną.
No dobra, masło mamy sklarowane więc w następnym odcinku Przepis na Kurki Na Maśle. Do zobaczenia.

poniedziałek, 13 lipca 2009, korek1000

Polecane wpisy

Komentarze
2012/01/27 11:13:50
Już nie trzeba samodzielnie klarować masła lub szukać po sklepach z orientalną żywnością ghee. Pojawiło się ostatnio Masło klarowane robione przez polskiego producenta masła i jest naprawdę genialne. Polecam. u mnie w lodówce zawsze jest zapas tego pysznego masła. Jajecznica na takim klarowanym maśle jest genialna.
-
2012/04/03 08:22:05
Pani Magda Gessler w jednym ze swych programów wyraziła swoją opinię na temat gotowego klarowanego masła. Uznała że to tzw. "szit".
-
2012/05/06 16:18:01
A któż to taki ta pani Gessler?-ktoś kto na przykład uczy urodzonego ,wychowanego,mieszkającego prawie całe życie w indiach hindusa , gotować indyjskie potrawy...(pogranicze szaleństwa z bezczelnością).Dlatego jestem dalece ostrożny z braniem na poważnie opinii tej pani .