2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Kurki

Korzystając z niedzieli i nie najgorszej pogody wybrałem się dziś za miasto. Do lasu. Nie mogę powiedzieć żebym pojechał na grzyby ale krótki spacer po lesie zaowocował, może niezbyt ogromnym ale jednak, zbiorem kurek. W lesie jest ich sporo. Nic dziwnego - w końcu nieźle lało jeszcze kilka dni temu. Żółte grzybki rosną sobie stadkami, a stadek tych było dość dużo łatwo się więc je zbierało niejako przy okazji krótkiej przechadzki po lesie...

Kurki, czyli pieprzenik jadalnyMoje kurki, już oczyszczone, leżą sobie na razie w lodówce. Dziś już jest dość późno i niewiele z nimi zrobię ale jutro na śniadanie ... hm, ... chyba będzie jajecznica z kurkami. Oj lubię ja taką jajecznicę, lubię :). Przepisy z kurkami powinny się znaleźć na tym blogu już lada dzień.

Kurka (nazwa profesjonalna 'pieprznik jadalny' - kto ją tak nazwał?) to świetny grzyb i nie wiem, czy nie postawić go, jeśli chodzi o smak, na równi z prawdziwkiem. Kurki na maśle, kurki w jajecznicy, kurki w śmietanie, kurki duszone w winie ... toż to rarytasy.

Kurki mają właściwie same zalety. Oczywiście, lekko ostrawy (w końcu to pieprznik) smak na pierwszym miejscu ale też łatwo się je zbiera bo, jak już pisałem, rosną stadami i w sezonie jest ich sporo. Bardzo rzadko, jeśli w ogóle, robaczywieją, mogą poleżeć kilka dni w lodówce (jeśli suche). Są charakterystyczne i ciężko je pomylić z innymi grzybami ... właśnie sprawdziłem w wikipedii - podobno można je pomylić z tzw. fałszywą kurką, czyli lisówką pomarańczową (lisówka jest bezwonna i ma wyraźne blaszki). Jeśli chodzi o wartości odżywcze kurek, to dokładnie nie wiem ale pewnie mają, tak jak to grzyby, sporo białka i soli mineralnych.

Jak już pisałem przepisy na kurki już niebawem. Dobranoc - jutro zabieram się za jajecznicę z kurkami.

PS. Są już przepisy na kurki:
Kurki na maśle
Jajecznica z kurkami
Kurki w śmietanieniedziela, 12 lipca 2009, korek1000
Tagi: kurki grzyby

Polecane wpisy