2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.
Blog > Komentarze do wpisu

Pi Pie

Dzisiejszy tytuł Pi Pie to wcale ani nic nie obraźliwego, ani po chińsku, ani po japońsku tylko po angielsku. 14 marca świętujemy mianowicie Święto Pi. Tej Pi, znanej z matematyki, co to wynosi około 3.1415. Dlaczego o tym piszę na blogu kulinarnym? Ano dlatego ...


Pi Pie (Ciasto Pi), Autor GJ_on_wiki

Jak dowiadujemy się z linka podanego na początku tegoż postu, jednym ze zwyczajów obchodów Swięta Pi jest pieczenie i spożywanie okrągłych ciast i ciastek. Ciast i ciastek, ponieważ angielski słówko 'Pie' (ciasto) jest podobne w brzmieniu i zapisie do Pi - stąd Pi Pie. Okrągłych ponieważ liczba Pi z kołem i okręgiem ma dużo wspólnego - pamiętacie jeszcze? Liczba Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy, dla każdego koła taka sama.

Pi Pie, czy bardziej swojsko PiPaj, to zatem okrągłe 'ciasto Pi'.

Przeglądając internet wpadło mi w oko zdjęcie PiPaj'a (to sernik chyba) z angielskiej wikipedii, które tu pozwolę sobie opublikować (z praw autorskich w wiki wynika, że można byleby podać autora). A po wpadnięciu zdjęcia w oko, wpadł pomysł do głowy aby może upichcić jakieś PiPaje, hę? Co Wy na to, jakieś pomysły na ciasto z okazji święta Pi?

PS. Aha, jeszcze takie info. Święto Pi obchodzimy 14 marca bo w zapisie amerykańskim (miesiąc dzień) ten dzień to 3.14

sobota, 12 marca 2011, korek1000
Tagi: ciasta

Polecane wpisy

Komentarze
2011/03/19 00:49:08
No, ale tak z praktycznego punktu widzenia w ciastach więcej można by się doszukać podstawy logarytmu naturalnego e=2,72... Naturalnie w ciastach naturalnych. Zresztą ponoć dlatego ten logarytm nazywa się naturalny, bo go wszędzie w naturze można odnaleźć ;)