2018 już za:|2018 już ma:

Więcej:
Kubki na Prezent
Gadżety Kuchenne
Blog o jedzeniu, czyli gdzie zjeść na mieście lub w plenerze, co zrobić w domu i z czym się to je.

Wpisy z tagiem: wino

sobota, 03 listopada 2007

Wczoraj było o dobrej kawie, dziś korzystając z sobotniego wieczoru popijam sobie wino. Owo wino kupiłem eksperymentalnie, tzn. nie piłem ani nie znałem go wcześniej. Chodziłem sobie po sklepie, oglądałem, spodobała mi się etykieta i opis a i cena była nie najgorsza więc kupiłem. I eksperyment okazał się strzałem w dziesiątkę - bardzo dobre wino, naprawdę.

Wino owo nazywa się "Vina Maipo" i pochodzi z Chile, zrobione jest, jak informuje etykieta, ze szczepów Cabernet Sauvignon i Merlot a więc jest kupażowane i to z całkiem niezłym efektem. Sprowadzane jest przez "Partner Center" z Łodzi. Jest wytrawne ale niezbyt mocno. Procentów ma 13 (to info dla tych co kupując patrzą na zawartość alkoholu :) ). Cena, o ile dobrze pamiętam, niewygórowana bo ok. 18 złociszy. Acha, no i rocznik jeszcze ... 2006.

Opis z etykiety też zachęcający (no ale jakżesz by inaczej):

Vina Maipo to chilijskie wino o rubinowej barwie. Klasyczne połączenie typowych bordoskich szczepów Cabernet Sauvignon i Merlot. Bogactwo aromatów czerwonych owoców, śliwek i czekolady z nutą leśnych ziół. ... Doskonały dodatek do czerwonych mięs, makaronów i serów.

To wino naprawdę jest dobre i polecam serdecznie. Często mi się zdarza, że idąc do sklepu z winami szukam czegoś nowego i czasami się natnę. Tym razem udało się. Kupujcie śmiało.

I jeszcze a propos, chilijskich win. To już któreś z kolei chilijskie winko, które przy stosunkowo niskiej cenie zaskakuje mnie swoim smakiem. Zaskakuje oczywiście in plus.

Tekst pochodzi z http://zajadamy.blox.pl

Tagi: wino
23:35, korek1000 , Drinki
Link Komentarze (3) »
piątek, 24 sierpnia 2007

Podobnie jak bez papryki, kuchnia węgierska nie istnieje bez wina. Wino w tym kraju jest dobre, tanie i jest go w bród. Kilka lat temu popijałem ten napój w okolicach Tokaju teraz miałem przyjemność kosztować win nadbalatońskich. O ile Tokaj ma bardzo charakterystyczny smak, który zawdzięcza produkcji z podsuszonych winogron - kto próbował choć raz to o tym wie - o tyle wina znad Balatonu są bardziej podobne do win z innych regionów. Możemy tu znaleźć Muscat'y, Riesling'i, Chardonnay'e i Cabernet'y ale też odmiany nie występujące gdzie indziej np: Szürkebarát (szary mnich) lub Juhfark (przynajmniej mi nie wiadomo nic o występowaniu tych odmian gdzie indziej, być może występują pod inną nazwą tak jak np. węgierska Kadarka to bułgarska Gamza - jeśli ktoś jest świadom to proszę o info w  komentarzach).

Region nadbalatoński dla miłośników wina charakteryzuje się jeszcze jedną przyjemną cechą. Zróżnicowanie terenu, powoduje, że w odległości kilku-kilkunastukilometrów możemy natrafić na różne odmiany i różne smakowo wina. I tak np. w rejonie Balatonfüred królują wina białe ( Italian Riesling, Chardonnay, Muscat ottonel, Rhenish Riesling, Rizlingszilváni, Szürkebarát, Juhfark, Sauvignon, Tramini i Zenit) ale już na półwyspie Tihany wina czerwone (Cabernet franc i sauvignon, Bluefrankish, Merlot i Zweigelt). Oddalone o kilkanaście kilometrów wzgórze Badacsony (Kéknyelű, Italian Riesling i Szürkebarát) to już inny region winny.

Jak należy próbować i kupować wino węgierskie.

Wino możemy kupić sobie oczywiście w sklepie lub w restauracji ale nieporównywalnie przyjemniej jest wybrać się gdzieś na wzgórze okalające Balaton i tam w piwniczce winnej popróbować wino prosto z beczki a potem, to które nam najbardziej smakuje, kupić albo butelkowane albo nalane do własnego baniaczka. Litr lanego wina w takiej piwniczce kosztuje ok. 4-5 złotych więc pić go można litrami zachowując dobry humor przez dzień cały :). Uwaga dla kierowców, na Węgrzech limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0.0 promila, więc samochód zostawmy w spokoju. 

Wyżej opisanych piwniczek nad Balatonem występuje mnóstwo, w niektórych można popróbować naprawdę dużej ilości win, przegryzając darmowym rogalikiem mającym zabić smak poprzedniej próbki. Już od samego próbowania wyjść z takiej piwniczki można w stanie euforycznym co wszystkim polecam serdecznie.

Pisząc o gatunkach winogron w poszczególnych regionach korzystałem z informacji zawartych na stronach : http://www.budapeszt.infinity.waw.pl

1 , 2